25 Mayıs 2014 Pazar

Anton Pavloviç Çehov

Martı
Yabancı dilden çevrilen kitaplarda çeviri çok önemlidir. Tiyatro oyunlarında ise daha da önemlidir. Şiirsel anlatımı,sözlerin melodisini bozmadan çevirilmiş bir eseri daha keyifle okursunuz

Ataol Behramoğlu'nun çevirisini keyifle okudum.

Oyunda başlıca kişiler Nina,Treplev,Trigorin,Arkadina dır. Sorin,Maşa,Dorn de yan roller olarak sayabiliriz

   Arkadina ünlü güzel bir tiyatro oyuncusudur. Oğlu Treplev 25 yaşında genç bir adamdır . Yazardır ve yeni biçimler üretmeye çalışır. Annesi ve yazar Trigorin'in başarıları yanında kendisini ezilmiş hisseder.

  Bir gün tiyatro oyunu yazar ve orada ki rolü sevdiği kıza Nina'ya verir. Nina babası ve üvey annesinin baskısı altında şöhret hayalleri kuran oyuncu olmak isteyen bir genç kızdır. Evden gizlice ayrılarak rolünü oynamaya gelir.
   Oyun sırasında annesi Arkadina'nın oyunuyla dalga geçtiğini düşünen Treplev oyunu yarıda keser. Yeni bir biçim oluşturma çabası başarısız bulunduğu için öfkelidir.
      Nina'nın ondan soğuduğunu,onu başarısız gördüğünü düşünür. Nina'nın Trigorin'e olan hayranlığı onu daha da üzer
      Trigorin de bu hayranlığın farkındadır.Nina'ya hayatının sandığı kadar güzel olmadığını anlatsa da Nina ona hayranlık duymayı bırakmaz. 
      Arkadina'nın Trigorin'e duyduğu sevgi onun zayıf noktasıdır.Trigorin'in ilgisinin Nina'ya yöneldiğini anlayınca güçlülüğünden vazgeçip yalvarır ona.Ve şehre dönmeye ikna eder.
     Nina Trigorin ile vedalaşırken hayalleri için kaçacağını söyler ve şehirde buluşmayı kararlaştırırlar.

   Aradan 2 yıl geçtiğinde Treplev yazıları yayınlanan bir yazar,Nina ise hem özel hayatında hem de meslek hayatında hayal kırıklığına uğramış başarısız bir oyuncudur.Trigorin'den bir çocuğu olmuş,çocuk ölünce de Trigorin onu terk edip başka kadınlara gitmiştir.Bu süreç zarfında Treplev Nina'nın peşinden gitmiştir ama Nina onu görmek istememiştir. Ona gönderdiği mektuplarda Nina'nın güçlü gözükmeye çalışan satırlarında aslında ne kadar mutsuz olduğunu anlar Treplev.
     Çiftliklerinde sıradan bir akşam geçirirlerken odada yalnız kalan Treplev Nina'nın gelişiyle şaşkına döner. Ona hala aşık ve kızgındır. İçindekileri söylediğinde Nina gitmek ister. "Neden bastığım toprağı öptüğünüzü söylediniz bana,beni öldürmek gerek" dedikten sonra Trigorin'in kahkahasını duyup Treplev'e samimiyetle yaşadıklarını anlatır.
     Başarısızlığını,üzüntüsünü anlatırken birden neşelenir ve  güçlü konuşmaya başlar. Umudu olduğunu yaşamaya bağlandığını söyler -Treplev'in ona acımaması için belki de - Odadan kaçarak gider.
     Oyun Treplev'in intihar etmesiyle son bulur

     Ufak bir tiyatro geçmişim olduğu için Nina'nın bazı duygularını bende hissettim okurken.Sahnede yaşadığı duygularını anlattığı kısımda kendimi gördüm.

   Treplev'in kalabalık içinde yalnızlığı,başarısızlık hissi,öfkesi güzel yazılmış

   Geçen iki yıllık süreci Treplev ve birazda Nina'nın anlattıklarından öğreniyoruz. Keşke o süreç bir perdeyle yazılsaydı, okurken merak etmiştim Nina'nın iç dünyasına daha çok ayrıntı verilmesi gerektiğini düşünmüştüm.

 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder